Strona główna Klubowicze Blogi Zdjęcia Filmy Ankiety Spotkania Grupy Forum

pies wariuje na spacerze

 
Nowy Temat
Odpowiedź
Flaga
 
  • Autor
  • Treść
 
goshka99

postów: 1

22-03-2012, 01:45    Cytuj
Punktów: 0   Głosuj

Witam,
Mam cudownego psa, mieszaniec owczarka niemieckiego z malamutem. Ma ok 1 rok, wzięłam go ze schroniska 2 m-ce temu. Ale jest mały problem... Na spacerach (nie za każdym razem), nagle zaczyna się wyrywać ze smyczy, rzuca się na mnie, skacze, warczy, biega naokoło i szarpie. Po kolejnej akcji, gdy mnie wywalił, stwierdziłam, że dosyć tego i kupiłam kolczatkę. Problem się rozwiązał na.... 2 dni. Teraz już mocno szarpnąć nie może, bo go uwiera, więc skacze i warczy na mnie. Z moim mężem nie robi takich akcji, tylko ze mną czasami mu się zdarza. Czym to może być spowodowane i co mam w takiej sytuacji zrobić? Dodam, że pies jest wykastrowany i prawie codziennie ma możliwość wybiegania się. Proszę pomóżcie...

Marteczka

postów: 1274

22-03-2012, 04:49    Cytuj
Punktów: 0   Głosuj

Kolczatkę wywalić. Jeśli pies ciągnie, najlepiej zastąpić halti.

Opisane zachowanie może wynikać z frustracji, braku możliwości wyładowania energii. Czasem człowiekowi się wydaje, że zaspokaja potrzeby ruchowe swojego psa, jednak później okazuje się, że wypuszczenie go do ogrodu czy danie mu swobodnie pobiegać przez godzinę nie wystarcza. Samo bezmyślne bieganie zresztą nie da pożądanego efektu. Zwierzę musi się również rozwijać psychicznie. Trzeba stworzyć mu okazję do pogłówkowania. Przydatna się tu okaże chociażby nauka sztuczek, trening posłuszeństwa. Takie ćwiczenia pomogą również w zacieśnieniu więzi czworonoga i jego właściciela. :)

Proponuję uzbroić się na spacerki w smakołyki czy zabawkę i z ich pomocą ćwiczyć skupianie uwagi pupila na swojej osobie. Gdy pies ładnie da się prowadzić, będzie opanowany, dostanie nagrodę. Jeśli natomiast zacznie szaleć, trzeba się zatrzymać, skrócić smycz, by nie miał możliwości szarpania nią i poczekać, aż pies się uspokoi. Można do tego dołączyć polecenie np. "siad" czy "waruj" i odczekać chwilę po wykonaniu przez zwierzę komendy. Następnie smakołyk i można kontynuować spacer.

krupsik

postów: 122

24-03-2012, 02:13    Cytuj
Punktów: 0   Głosuj

Nie sądze, żeby kolczatka okazała si pomocna, gdyż pies prędzej czy później przyzwyczai się do tego uwierania. Proponuje szkolenie metodą pozytywną. Popracujcie nad posłuszeństwem a za każde dobrze wykonane ćwiczenia nagradzaj psa smakołykami lub zabawką i oczywiście masą ciepłych słów. Możliwe, że twój pies potrzebuje więcej ruchu. Proponuje zacząć uprawiać jakiś sport np. Frisbee albo najlepiej dużo z nim biegać i bawić się, bo trzeba pamiętać, że jest to jednak duży pies i po skokach podczas zabawy frisbee albo treningu agility może być bliższy dysplazji stawu biodrowego.

Treat your friend as if he might become an enemy.
Publilius Syrus